سفر نامه تصویری-قسمت یازدهم: بره سر

در مسیر سفر مان به بره سر (محلی که  شیر دام را می دوشند ) رسیدیم و اینجا نیز میهمان  پذیرایی گرم چوپانان و زنان شیر دوش شدیم ، با شیر گوسفند

 

by:habibi

by:habibi

 

+ نوشته شده توسط در و ساعت |
سفرنامه تصویری-قسمت دهم :گردکول

گردکول نام تپه ای است بر بالای روستای کمنی از توابع بخش   و شهرستان لنگرود .در بالای این تپه زیبا  مقبره امام زاده ای قرار دارد که به امامزاده ابوالحسن ابن علی  ابن موسی الرضا(ع) معروف است .هیچ شجره نامه و یا مستندی در این باره وجود ندارد . اینجانب سال ۶۵ طی مکتوبی از دفتر حضرت آیت الله مرعشی نجفی (ره) از شجره نامه امامزاده ایی با این نام استعلام کردم که پاسخ مرقوم داشتند :حقیر اطلاعی ندارم .همان سال در کنار پنجره ی به سمت جنوب  آن روز امام زاده سنگ قبری با قدمت هفت صد ساله یافتم که بعدها سراغ آن را گرفتم کسی خبری به من نداد .

اخیرا این امام زاده تجدید بنا شده است و گنبد و گلدسته ای بر روی آن نصب کرده اند. و به همت برادر خیر آقای علی طاهری انبوهی معروف به شیخ علی از روستای کمنی به آنجا برق رسانده اند و امکانات خوبی نسبت به گذشته درآن فراهم شده است که امیدوارم به همت ایشان ودیگران تکمیل گردد .

یکی از برنامه های سنتی در این امام زاده برگزاری مراسم علم واچینی و یا شیلان کشی است که هرساله تابستان و در چندین جمعه به نوبت توسط روستاهای مجوار صورت می گیرد .

by: habibi

نمایی دور از امامزاده ابوالحسن بر بالای گردکول

by:habibi

بنای جدید امام زاده ابوالحسن

by:habibi

تصویری زیبا ازروستای کمنی و روستاهای اطراف

+ نوشته شده توسط در و ساعت |
سفرنامه تصویری -قسمت نهم:میهمان علف چینان

در  ضمن تفرج در دشت نیاوک به عده ای ازبرادران انبوهی که مشغول درو علف بودند برخورد کردیم که ما را  میهمان سفره گرم و پر محبت شان کردند

 

 

+ نوشته شده توسط در و ساعت |
سفرنامه تصويري -قسمت هشتم : نياوك

سر انجام پس از گذر از صخره هاي پر مخاطره ونيز دامنه هاي پرشيب، به  ييلاق روستاي انبوه يا همان دشت بهشتي نياوك رسيديم كه گفته شده :

هلا دشت بهشتي نياوك                  طرب گاه وشون* ،بلبل ،چكاوك

*وشون نام محلي بلدرچين است

 

by:habibi

تصویر بالا خانه های ییلاقی روستای انبوه در نیاوک است

by:habibi

تصویر بالا مرتع ییلاق انبوه ونیز خانه های ییلاقی روستای لات را نشان می دهد

by:amin habibi

by:habibi

+ نوشته شده توسط در و ساعت |
سفرنامه تصویری-قسمت هفتم :گیاهان دارویی

مراتع و ییلاقات روستای تاریخی انبوه معدن انواع گیاهان دارویی است .

چند سال پیش با یکی از دانش آموزان قدیمی ام برخورد کردم که به کار گیاهان دارویی اشتفال پیدا کرده بود . او برایم تعریف می کرد که برای شناسایی گیاهان دارویی به کوههای انبوه سفر کرده است و در آنجا انبوهی از این گونه گیاهان ارزشمند یافته است .

در این سفر من توسط همراهم با تعدادی از این گیاهان دارویی آشنا شدم و در شبانه روز ی که در نیاوک (ییلاق انبوه ) اتراق داشتیم چندین بار جوشانده آن را برای همراهان درست کردم و مقدار معتنابهی هم چیده ام و چون مدتی بود نوشیدن چاهی را به خاطر اوگزلایت آن کم کرده ا م تصمیم گرفته ام جوشانده این گیاهان را جایگزین مصرف چای کنم .

از مهمترین گیاهان دارویی انبوه می توان به گل گاو زبان ،کاکوتی(قلندرکی) چای کوهی یا تکلیجه (چایی واشه )،خاکشیر (شیوران )پونه کوهی ،بومادران و... اشاره کرد.

by:habibi

by:k.habibi

by:habibi

+ نوشته شده توسط در و ساعت |


Powered By
BLOGFA.COM